Jdi na obsah Jdi na menu
 


McLaren Mercedes

28. 9. 2007

Úvodní zmatky
Zpravodajství okolo dnešního verdiktu Světové rady motorsportu (WMSC) FIA ve věci špionáže bylo opravdu náročné. Celý motoristický svět s napětím očekával vývoj v této aféře a jako první se odpoledne objevila zpráva, že byl McLaren vyloučen ze sezón 2007 a 2008. Tuto informaci přineslo mnoho motoristických serverů v čele s renomovaným Autosportem. Nebyl tedy důvod pochybovat.

Po několika desítkách minut ale všichni ke svým titulkům začali přidávat otazníky a Autosport přišel s vysvětlením, že se WMSC teprve rozhoduje, tudíž nebylo nic jistého. Vše bylo doprovázeno přetížením motoristických serverů, včetně oficiálního webu FIA. Za úvodní nejistotu ohledně informací na toto téma se vám omlouváme.

Verdikt Světové rady motorsportu
Konečný verdikt stanovil McLarenu sice ne tak přísný trest, ale i tak se jedná o zcela výjimečnou záležitost. McLarenu byly totiž odebrány všechny body v poháru konstruktérů a navíc musí zaplatit rekordní pokutu 100 mil. USD. Jezdcům byly body ponechány.

Dá se ovšem očekávat vlna odvolání, jednak ze strany McLarenu proti verdiktu FIA, navíc je dost dobře možné, že ostatní soupeři nebudou souhlasit se zachováním bodového stavu v poháru jezdců, protože se nabízí teze, že piloti dosáhli svých zisků v "nelegálním" voze. Pokud se na dnešním verdiktu nic nezmění, znamená to, že s největší pravděpodobností získá letošní titul mistrů světa v konstruktérech Ferrari.

Pro příští rok bude McLaren navíc muset prokázat, že ve svých vozech nijak nevyužil technická data Ferrari.

Plné znění rozhodnutí FIA
Během mimořádného jednání Světové rady motorsportu v Paříži 13. září 2007 bylo učiněno následující rozhodnutí:

"WMSC odebrala Vodafone McLaren Mercedesu všechny konstruktérské body v šampionátu Formule 1 FIA 2007 a tým nemůže získat žádné body do konce sezóny." *

"Tým navíc zaplatí pokutu ve výši 100 mil., která bude snížena o příjmy od FOM (Formula One Management), o které přišel v důsledku odebrání bodů."

"Nicméně, kvůli výjimečným okolnostem, za kterých FIA udělila jezdcům týmu imunitu za poskytnutí důkazů, nebyl stanoven žádný trest s ohledem na body jezdců." **

"WMSC obdrží kompletní technickou dokumentaci vozu McLaren 2008 a přijme na svém zasedání v prosinci 2007 rozhodnutí, zda a případně jaký trest udělí týmu pro sezónu 2008."

Všechny důvody pro toto rozhodnutí budou zveřejněny 14. září 2007.

* Body získané ostatními týmy nebudou dotčeny.

** Žádnému představiteli McLarenu nebude umožněn přístup na pódium, pokud jezdec McLarenu vyhraje v jakémkoliv zbývajícím závodě sezóny 2007.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář